TUDNIVALÓK
A leggyakoribb hétköznapi sérülések szerencsére kisebb sebek, amelyek egy sebtapasszal könnyen elláthatók.
Akár megvágta magát zöldség darabolás közben, vagy lehorzsolta a bőrét, miközben elhaladt egy fal mellett vagy a kezére esett - a sebtapasz kezeli ezeket a kisebb sérüléseket és segít, hogy jobban begyógyuljanak.
Milyen sebről van szó?
Vágások: a vágás egy olyan sérült bőrterület, amibe egy tárgy éle (pl. kés, kisebb szerszám vagy papír széle (a papírvágások is fájdalmasak)) behatolt. A seb gyakran vérzik és enyhén felnyíló sebszélei vannak.
A HORZSOLÁSOK A BŐRÜNK ALATT TALÁLHATÓ IDEGVÉGZŐDÉSEK MIATT FÁJHATNAK
Horzsolások vagy karcolások: a felső bőrrétegek általában ártalmatlan horzsolása, amely azután jelenik meg, hogy a térdünkre, kezünkre vagy könyökünkre esünk, illetve egy durva felületen végighorzsoljuk, majd némi bőr leválik. A horzsolások fájdalmasak lehetnek, mivel a sérülés sokszor a közvetlenül a bőr alatt található finom idegvégződésekig terjed.
KEZELÉS
Hogyan kezeljük a kisebb sebeket (pl. vágások vagy horzsolások)?
Ne felejtsen el alaposan kezet mosni, mielőtt sebet kezel! A bőr bármilyen szakadása érzékeny lehet a behatoló baktériumokra.
Tisztítsa meg gondosan a sebet és törölje le az esetleges koszt és idegen anyagokat! Használjon tiszta pamutanyagot vagy öblítse ki a sebet hideg vízzel, majd finoman törölje szárazra a területet, mielőtt tiszta kötést tesz rá.
Ne távolítsa el a beágyazódott tárgyakat, azt hagyja az orvosokra! A horzsolást vagy karcolást általában javasolt fertőtleníteni.
A vágást vagy horzsolást minden esetben fedje le sebtapasszal! A sebtapasz védi a sérült területet a súrlódástól, baktériumoktól és szennyeződéstől, felszívja a sebnedvet és olyan feltételeket teremt, amelyek mellett a seb zavartalanul gyógyulhat.
Néhány egyszerű sebkezelési lépés:
-
Mindenképp mosson kezet, mielőtt sebtapaszt vagy kötést tesz fel, illetve viseljen eldobható sebészkesztyűt - így nem áll fenn a fertőzés veszélye.
-
A kisebb sebek vérzése hamar eláll.
Ha nem, alkalmazzon egy kis nyomást a sebhelyre egy nem tapadó párnával, amíg a vérzés meg nem szűnik. -
Ha a vérzés folytatódik, használjon több gézlapot, nyomja továbbra is a sebet, és kérjen orvosi tanácsot!
-
Tisztítsa meg gondosan a sebet és törölje le az esetleges koszt és idegen anyagokat! Használjon tiszta pamutanyagot vagy öblítse ki a sebet hideg vízzel, majd finoman törölje szárazra a területet, mielőtt tiszta kötést tesz rá.
Ne távolítsa el a beágyazódott tárgyakat, azt hagyja az orvosokra! Ha bármi a bőrbe ágyazódott, ne próbálja eltávolítani, hagyja a szakemberekre! -
Fertőtlenítse, majd fedje be a sérült területet a megfelelő kötszerrel (például sebpárna, nyomókötés vagy ragtapasz)!
-
Minden vágást tartson tisztán és cserélje a kötést rendszeresen!
Extra tippek arra az esetre, amikor valaki más sérülését látja el:
-
Maradjon higgadt és nyugtassa meg a sérültet, még akkor is, ha erősen vérzik. Döntse el, hogy a sérüléshez szükség van-e orvosi segítségre; ha nem biztos benne, kérjen tanácsot!
-
Gyermek esetén: magyarázza el, mit csinál. Mondja el, hogy lehet, hogy kicsit fájni fog, de utána a gyerek jobban fogja érezni magát.
SEBKÖTÖZÉSI ISMERETEK
-
NEM JOBB HAGYNI, HOGY A KISEBB SEB A FRISS LEVEGŐN SZÁRADJON MEG, AHELYETT, HOGY SEBTAPASZT TESZÜNK RÁ?
Nem. Az csak sebkezelési mítosz, hogy ha a kisebb vágásokat és horzsolásokat fedetlenül hagyjuk, gyorsabban begyógyulnak. Ennek épp az ellenkezője igaz. Kutatások kimutatták, hogy a fedett sebek eredményesebben gyógyulnak és az elfertőződés veszélye is kisebb. A Hansaplast termékek biztonságos védelmet nyújtanak, amíg a seb teljesen be nem gyógyul. (Lásd még: Nedves sebgyógyítás)
-
MIKOR KELL ORVOSSAL KONZULTÁLNI?
Javasoljuk, hogy az alábbi esetekben forduljon egészségügyi szakemberhez:
- ha a seb mély és jelentős vérzést okoz
- ha a seb fertőzés jeleit mutatja, például vörösödik, meleg, fáj és duzzadt
- ha idegen tárgyak ágyazódtak a sebbe
- állat vagy ember harapása esetén, vagy ha állati vérrel került kapcsolatba a seb
- ha a seb az arcon található
- ha nincs tetanusz oltása
és természetesen bármikor, ha kérdése van vagy bizonytalan
-
MILYEN GYAKRAN KELL A SEBTAPASZT CSERÉLNI?
A sebkötést és sebtapaszt higiéniai okokból általában naponta kell cserélni.
-
ÚGY NÉZ KI, HOGY A SEBEM ELFERTŐZŐDÖTT ÉS GENNYESEDIK - MIT TEGYEK?
Amint fertőzés jeleit észleli, azonnal keressen fel egy egészségügyi szakembert! A tünetek közé nemcsak a genny megjelenése tartozik, hanem a duzzadtság, vörösödés, forróság, fájdalom, viszketés és égő érzés. Fertőzés esetén a sebnek egészségügyi ellátásra és szakorvosi kezelésre lesz szüksége.
SEBTAPASZ ÚTMUTATÓ - A SPECIALISTÁK
A megfelelő sebtapasz alkalmazása sokat tehet az Ön kényelméért, és felgyorsítja a gyógyulást. Tudja meg Önnek melyik sebtapasz a megfelelő!
-
A vízálló specialisták
A Hansaplast Aqua Protect sebtapasz vízálló és mosakodás vagy zuhanyzás közben nem jön le. Minden Hansaplast Universal sebtapasz és a Gyerek sebtapaszok is vízállók. -
Az érzékeny bőr specialistája
Ha Önnek nagyon érzékeny bőre van, javasoljuk, hogy használja a Hansaplast Sensitive terméket! Ezt a sebtapaszt kifejezetten érzékeny bőrre fejlesztettük ki, rendkívül bőrbarát és hipoallergén.
MEGOLDÁSOK
Néhány termék, amelyek segíthetnek
Mindig fedje be a sebet! Gondoskodjon róla, hogy kéznél legyenek a legfontosabb kötszerek és sebkötözők, azért, hogy az adott testrészhez és igényekhez legmegfelelőbbet használhassa. Néhány javaslat a Hansaplast termékskálából:
MEGELŐZÉS
Tippek
-
Amikor éles szerszámokat használ, legyen különösen óvatos, és ha szükséges, viseljen védőfelszerelést!
-
A konyhában ne maga felé daraboljon, és ne feledje, az éles kések valójában kevésbé veszélyesek, mint a tompák, mivel simábban átszaladnak a tárgyakon.
-
Az ollót úgy adja oda másnak, hogy az éles vége ne felé mutasson.
-
Nem lehet minden vágást és horzsolást elkerülni, ezért gondoskodjon róla, hogy jól felszerelt elsősegély készlete legyen otthon. Itt elolvashatja tippjeinket arra vonatkozóan, hogy a készletnek mit kell tartalmaznia.
Ne piszkálja a vart! A vágást vagy horzsolást követően a szervezet azonnal elkezdi gyógyítani a sebet. A fehérvérsejtek megtámadják a fertőzést okozó baktériumokat. A vörösvérsejtek, fibrinek és vérlemezkék rögöt képeznek a seb fölött és nagyon rövid idő alatt var alakul ki. Ha leszedi a vart, újból felnyithatja a sebet, és a baktériumok bevitelével akár nagyobb heg is keletkezhet.
Mindig keresse fel orvosát, ha a seb mély, vérzik, vagy fertőzés jeleit mutatja, mint például a vörösödés, duzzadás vagy melegség.
Akkor is kérje orvos segítségét, ha nem tudja helyesen megtisztítani a sebet.
Amennyiben cukorbeteg, a megfelelő sebápolás különösen fontos. Bármilyen aggálya van, mindig konzultáljon orvossal még kisebb sebek vagy bőrrepedések - különösen a lábfejen - esetén is.
Felhívjuk figyelmét, hogy a fenti tippek vagy javaslatok egyike sem helyettesíti az orvosi szaktanácsokat. Gondosan olvassa el a termékeink csomagolásában található használati utasítást! Fontos: ha bizonytalan abban, hogy sebét megfelelően kezeli-e, konzultáljon egészségügyi szakemberrel!
A jelen weboldalon közölt információk nem alkalmazhatók diagnózisként, illetve egészségügyi probléma vagy betegség kezelésére. Nem helyettesítik a szakember általi ápolást vagy tanácsadást. Ha egészségügyi problémája van, illetve arra gyanakszik, beszéljen orvosával! Soha ne hagyja figyelmen kívül a szakorvos tanácsát, és ne késlekedjen annak kikérésével, azért, mert olvasott valamit ezen a weboldalon.
A Hansaplast termékekre vonatkozó bővebb információért kérjük, lépjen kapcsolatba velünk a info@hansaplast.hu e-mail címen! Olvassa el figyelmesen a termékeink csomagolásában található utasításokat!